Móda vo všeobecnosti

Môžeme si povedať, že v podstate móda je sociálno-psychologický fenomén, ktorý vplýva na rôzne ľudské aktivity, myslenie a pobláznenie ľudí. Samozrejme móda sa aplikuje hlavne na oblečenie a na rôzne aspekty ľudského výzoru. A môžeme si povedať, že zasahuje aj do umenia, hudby, politiky, filozofie a matematiky. A samozrejme zasahuje aj do ekonomických oblasti, ktoré sa zaoberajú ekonomickým konaním na základe emócii.

Môžeme si povedať, že už v dvadsiatom storočí vznikali rôzne módne domy, ktoré navrhovali a propagovali nové módne trendy. Najznámejšie sú vo Francúzsku a Taliansku.

wrist-watch-g69ec42cb4_640

Ako napríklad: – Versacce – taliansky módny dom, ktorý bol založený v roku 1978 návrhárom Gianni Versace. Po jeho vražde sa stala hlavnou návrhárkou jeho sestra Donatella Versace.                     

                      – Gucci – Celým menom Guccio Gucci, bol taliansky podnikateľ a módny návrhár a zakladateľ módnej značky Gucci.  Gucci bol synom talianskeho výrobcu kožených výrobkov. No nechcel ísť v šlapajach svojho otca a tak radšej cestoval do Paríža a Londýna, kde pracoval ako čašník, umývač riadu a vrátnik. V Londýne pracoval ako obsluha výťahu v prestížnom hoteli Savoy a na základe tejto práce odpozoroval rôzne štýly a eleganciu od bohatých a slávnych ľudí. Po svojom návrate do Florencie, začal vyrábať cestovné tašky a rôzne doplnky. V roku 1921 otvoril svoj prvý obchod s koženými výrobkami. Predával najprv kožené tašky pre jazdcov na koňoch. 

V roku 1938 už rozšíril svoju firmu až do Ríma a jeho firma sa stala rodinou. Spolu s ním vo firme pracovali jeho synovia: Aldo, Vasco, Ugo a Rodolfo. 

three-g894340ff8_640

V roku 1947 predstavil kabelku s bambusovou rúčkou a až do teraz je veľmi obľúbená medzi ľuďmi. 

                       – Prada – založil ho Mario Prada v Miláne v roku 1913, zo začiatku predával len luxusné doplnky a kožený tovar. Jeho značku hlavne preslávila jeho vnučka Miuccia Prada, ktorá zdedila upadajúcu firmu v roku 1978. Pri čom sa začala venovať módnej kolekcii a jej manžel potom prevzal vedenie firmy – Patrizio Bortelli. A v deväťdesiatych rokoch vznikla Prada Group, ktorá kúpila niekoľko známych značiek vo svete módy. Ako Jil Sander, Fendi a podobne.