Klasická západná ajurvédska medicína niekedy neposkytuje odpovede na všetky otázky ohľadom vášho zdravia, a preto sme nútení hľadať aj iné, alternatívne zdroje liečby. Niekedy je najprirodzenejšie vrátiť sa k tomu pôvodnému – ešte pred oficiálnym vznikom medicíny tu bolo učenie o ľudskom tele, jeho fungovaní a spôsobe liečby. Zaoberali ste sa niekedy pojmom ajurvéda? Vedzte, že tento systém liečenia ovplyvnil aj ďalšie vyspelé staroveké svety – Grécko, Perziu, Tibet a podobne, dokonca poznatky ajurvédy využívali popredné lekárske autority uznávané po celom svete, Hippokrates či Avicenna. Toto učenie bolo prepracované a funkčné.

meditácia

Najstaršie odborné publikácie z oblasti medicíny pochádzajú zo 7. až 4. storočia pred naším letopočtom a z ich múdrosti vieme čerpať aj dnes. Podľa ajurvédskeho princípu miesta, času a okolnosti sa má prihliadať na jedinečnosť každého z nás, a preto niečo ako univerzálna liečba prakticky neexistuje. Základom ajurvédy je učenie o Prakriti skladajúce sa z troch zložiek – pohyb, zmena a ustálenosť, ktoré sa podieľajú na utváraní unikátnej osobnosti. Tieto zložky alebo inak povedané dóšy nás predurčujú k určitým životným zvyklostiam a náchylnostiam na zdravotné problémy, a podľa ich prítomnosti sa ľudia delia do určitých kategórií. Ten najvyváženejší typ sa volá Tridóša.

ajurvéda

Pri nastavovaní liečby je veľmi dobré, ak najprv zistíme, k akému typu patríme, naštudujeme si konkrétne spôsoby ako obnoviť organizmus a jeho fungovanie, zistíme, akým zlozvykom sa vyhýbať, čo naopak pozitívne v sebe pestovať a takto preventívne, ale aj účinne bojovať proti možným ochoreniam a oslabeniam tela, ale aj ducha. Ajurvéda samozrejme predpokladá prepojenosť duchovného a fyzického. Ak chcete získať viac informácií o tejto téme, inšpiratívnym môže byť aj tento článok.