Peniazevnímame už od malého veku. Sú tak rozšírené a dôležité, že len ťažko si toho môže niekto nevšimnúť. A však ich zarábanie a získavanie náš začne trápiť takisto v pomerne ešte nízkom veku. Väčšinou veľa detí, ktorý práve dospievajú, hľadá možnosť ako si čo najlepšie privyrobiť. Pre všetkých šikovných mladých je tu možnosť a tou je brigáda.

úspory

Na brigáde môžeme pracovať a zarábať peniaze od nižšieho veku, ako je dovolené pri normálnej práci. Je to pekná možnosť sa na týchto brigádach priučiť k novým veciam. Dneska je brigádu zohnať veľmi jednoduché. Na každom rohu hľadajú zamestnávatelia takýchto pracovníkom, pretože sú pre nich tiež veľmi výhodný obchod. Samozrejme platí tú pár pravidiel, ktoré sú však niekedy pre nás a naše peniaze plusové.

1.Vek


Pre možnosť brigády, musíte v prvom rade spĺňať vek. Dosiahnutím 16 rokov sa stávate schopný brigádovať. Nestačí vám však iba vek, musíte mať takisto splnenú povinnú školskú dochádzku. Ak by ste niečo z tohto porušili, tak vy a váš zamestnávateľ dostanete pokutu. Č znamená veľké mínus pre vaše peniaze.

investice

2.Čas


Veľmi dôležité pravidlo. Podľa zákona smie študent zamestnaný ako brigádnik odpracovať v priemere 20 hodín týždenne. Nesmieme prekročiť túto dobu, ktorá je stanovená zákonom. Chcel by sme však upozorniť, že sa jedná o priemerný čas, počas ktorého je študent zamestnaný. Je teda možné aby brigádnik odpracoval viac ako 20 hodín týždenne, ale niektorý ďalší týždeň si to musí nahradiť a ubrať so svojich pracovných hodín.

3. Úľava


A konečne niečo plusové. Pokiaľ do mesiaca zarobí brigádnik do 200 eur, nie je povinný platiť odvody. Takže všetky peniaze ostávajú u vás vo vašej peňaženke. Celkovo pre brigádnika keď zarába ľubovoľnú sumu mesačne platí úľava a preto nemusí platiť do zdravotnej poisťovne.

4.Zmluvy


A ešte si povieme tri základné názvy zmlúv pre brigádnikov. Prvá je dohoda o brigádnickej práci študentov, ďalšia je dohoda o vykonaní práce a posledná sa nazýva dohoda o pracovnej činnosti.

Dúfam, že každý mladý študent, ktorý nevedel ako brigády fungujú si teraz už v pokoji nájde tú správnu práce pre neho.