Bez kvalitného posteľného matraca nie len že, človek nemá dobrý spánok a zobúdza sa vyčerpaný a podráždený, ale rovnako si môže spôsobiť či zhoršiť rôzne zdravotné ťažkosti. Pokiaľ rozmýšľate, že by sa vám práve hodil lepší matrac, ale neviete si dať rady s tým ako a podľa čoho ho vybrať, prinášame vám pár základných krokov, ktorými sa pri kúpe posteľného matraca riadiť.

Dobrý spánok

Základným a prvým krokom, ktorý by ste hneď na začiatku mali urobiť je to, že si premyslíte, ktorý druh matracu potrebujete. Najčastejšie rozdelenie matracov je na pružinové a sendvičové, pričom tie sa ďalej rozdeľujú. Pružinové matrace sa delia podľa typu pružiny, a to na bonellové alebo taštičkové. Sendvičové matrace sa zase delia podľa druhu peny, ktorá je v nich použitá, a to na latexové, s pamäťovou, studenou alebo komfortnou penou. Keď už máte rozmyslený, aký matrac plánujete kúpiť, je potrebné vybrať pod neho aj správny typ roštu. Pod pružinové matrace je možné použiť rošt drevený, ale aj lamelový, kdežto pod sendvičový matrac sa skôr hodia iba rošty lamelové. Ďalším významným krokom je výber tvrdosti matraca. Pri tomto kritériu je rozhodnutie individuálne podľa váhy, výšky, zdravotných problémov (napr. bolesti chrbtice, krku, kĺbov), ale zaváži aj to či spávate na chrbte alebo na boku. Pri nižšej hmotnosti sa teda skôr oplatí stredne tvrdý matrac, pri vyššej zase ešte tvrdší. Ak spávate na chrbte, potrebujete poriadnu podporu pre chrbticu takže stredne tvrdý až tvrdý matrac je ideálnejší a pri spánku na boku vám postačí pokojne mierne tvrdý až stredne tvrdý matrac.

Posteľový matrac

Okrem vašej výšky a váhy sú dôležité aj rozmery samotného matraca, pričom tu platí, že matrac má byť aspoň o 20 centimetrov väčší než je dĺžka vášho tela. Nesmieme zabudnúť započítať ani rám a celkovú konštrukciu, do ktorej sa bude matrac vsádzať. Medzi posledné kroky pri výbere matraca patria pre niekoho možno nie až tak dôležité rozhodnutia, a to sú tie, či vybrať matrac do spálne spoločný, alebo radšej dva oddelené. Toto rozhodnutie je taktiež individuálne podľa preferencií jednotlivca, avšak dva matrace môžu byť lepšou voľbou, pretože partneri napríklad nemusia mať rovnaké požiadavky na tvrdosť.