Mydlo, ktoré si kúpite v obchode vás nevyjde draho. Dnes je už modernejšie mydlo tekuté, pretože sa s ním jednoduchšie narába. Neobchytkáva ho celá rodina, ale jednoducho sa nadávkuje rovno do dlane. Hneď je roztopené, pomaly k nemu netreba ani vodu. Pred vynájdením tekutého mydla sa používalo mydlo klasické. Bolo trvácnejšie ako mydlo tekuté, pretože sa rozpúšťalo po malých dávkach a ľudia spotrebovali tak jedno alebo dve mydlá za rok. S príchodom tekutých mydiel sa to však zmenilo.

levandfule

Aká bola história mydla?

Mydlo sa spomína už na hlinených tabuľkách, ktoré pochádzajú z roku 2500 p. n. l. Je to naozaj dlhá doba. Dnes si ani nevieme poriadne predstaviť, že by sme si mydlo začali vyrábať doma. No, aj také gazdinky sú medzi nami. V minulosti to bola možno bežná prax. Ale vo vzdialenejšej minulosti sa mydlu dostalo len vo vyšších vrstvách. Poddaní k nemu nemali prístup. Mydlo sa robilo v každej domácnosti, pretože sa používalo na všetko. Na umývanie riadov, na pranie, na umývanie ľudí, ale aj dlážok. Vznikali rôzne triky na to ako zistiť, či je už mydlový roztok zásaditý alebo nie a podobne.

mýdlo

Líšilo sa staroveké mydlo od toho dnešného?

Samozrejme, že líšilo. Môžeme však povedať, že bolo výživnejšie ako teraz. Dnešný kozmetický priemysel vyrába mydlo tak, že nechá zreagovať hydroxid sodný alebo hydroxid draselný (podľa toho, či chcú tekuté alebo pevné mydlo) s tukmi. Dnes asi najčastejšie s palmovým tukom, pretože je lacný a rýchlo, jednoducho sa získava. Aby mydlo bolo také ako si predstavujeme sa doňho pridávajú rôzne ďalšie chemikálie, o ktorých nemáme ani potuchy a ich názvy by nám ani nič nehovorili. Pri bežnej výrobe mydla, pri saponifikácii, teda pri reakcii tukov a hydroxidu vzniká mydlo a prirodzený glycerín. Pretože glycerín je dosť vzácny, odoberá sa z mydla a dáva sa do inej kozmetike, v ktorej sa prirodzene nenachádza. A mydlo bez glycerínu už nie je mydlom v pravom slova zmysle. Toto mydlo vás síce prevonia (pretože sú tam chemické vône) a vyčistí, ale vašu pokožku vysuší, pretože v ňom chýba prirodzený glycerín. A to bez ohľadu na to, z akého oleja je vyrobené mydlo. Preto potrebujeme používať krémy. Mydlo našu pokožku vysuší, ale keby sme si vyrobili mydlo ako za starých čias, tak by sme takýto problém nemali.