Suché a popraskané pery patria medzi problémy, ktoré zažívajú ako ženy, tak muži. Medzi najčastejšie príčiny patrí chladné počasie, nadmerne suchý vzduch v domácnosti, alebo celková dehydratácia organizmu. Možno sa pýtate, prečo nám rovnako nepopraská tvár, alebo ruky. Veď aj tieto časti tela sú takmer neustále vystavované rovnakým vplyvom. Dôvod je veľmi jednoduchý. Na perách sa nenachádza takmer žiadny tuk. Ten pokožku prirodzene chráni, okrem iného, aj pred vysušením. Navyše si často škodíme i sami. Pocit suchých pier nás podvedome núti stále si ich olizovať. Vlhké pery a chladný vzduch sú kombinácia, ktorá ich stav ešte zhorší.

rty
 
Z predchádzajúcich riadkov je vám už pravdepodobne jasné čo robiť a čo nie. V prvom rade potrebujete svojim ústam pravidelne dodávať poriadne dávky tuku. Pomôže vám síce i klasická pomáda, existujú však i lepšie prípravky. Jelení loj patrí medzi priekopníkov. Ďalšou možnosťou je olivový olej a ak nemáte po ruke nič iné, pokojne siahnite po obyčajnej bravčovej masti. Pomôžu vám aj krémy s obsahom liečivých látok. Veľmi účinný je napríklad nechtík lekársky, med, alebo vosk. Ak sa rozhodnete pre klasickú pomádu, vyberte si takú, ktorá okrem tuku, obsahuje aj spomínané liečivé látky. Parfumy a farbivá v nich, vašim perám skôr poškodia, takže sa týmto výrobkom radšej vyhnite.

krém
 
Pred chladom si môžete ústa ochrániť aj šálom, alebo vysokým golierom, ktorý si vytiahnete až pod nos. Tento spôsob však nepraktizujte príliš dlho. Pozrážané pary vzniknuté pod touto „prikrývkou“, spôsobia to isté ako olizovanie pier. Prevenciou je taktiež dostatočný príjem tekutín. Tie naše telo potrebuje aj v zime. V tomto ročnom období, nepociťujeme smäd až tak často, ako pri vysokých teplotách. Preto mnohí z nás zabúdajú na pitný režim. Spomínaný suchý vzduch vyriešite veľmi jednoducho, a to pravidelným vetraním. No a v neposlednom rade, zabudnite na zbytočné olizovanie pier.