Podnikanie so sebou prináša mnoho rizík. Zháňanie zákaziek a zákazníkov je len prvým krokom. Problémom, s ktorým sa podnikatelia stretávajú veľmi časti, je neuhrádzanie faktúr, respektíve ich neuhrádzanie včas. Keďže žijeme v krajine, kde platia isté zákony, aj v tomto smere môžete podniknúť niekoľko právnych krokov.

dokumenty

V prvom rade by ste mali zabudnúť na telefonovanie a pripomínanie toho, že vám dotyčný ešte faktúru neuhradil. Táto forma komunikácie vám totiž nijako nepomôže. Hovorím o prípade, kedy by ste chceli takúto situáciu riešiť súdnou cestou. preto radšej píšte maily, dokonca aj sms správy sú lepším riešením. Takto máte písomný doklad o tom, že ste dotyčnú osobu, alebo firmu naozaj kontaktovali niekoľkonásobne.

Úplnou istotou je však doporučený list. Takáto komunikácia je takmer nevyvrátiteľná a hlavne ide o oficiálnu cestu. Nezabudnite si samozrejme odložiť doklad o jeho odoslaní, ideálne aj jeho kópiu. Pokiaľ druhá strana nebude dlhodobo reagovať a faktúra nebude uhradená, postupujte formou platobného príkazu. Ten musíte predložiť súdu. Spolu s ním však musíte dokázať aj to, že ste danú faktúru naozaj vystavili a svojmu klientovi dodali všetok tovar, alebo služby. V tomto smere vám pomôže taktiež vaša mailová dokumentácia, smsky, fotografie, alebo výpis z hovorov. Čím viac dôkazov budete mať, tým ľahšie sa k svojim peniazom dostanete.

účetnictví

Poslednou možnosťou je podanie žaloby na súd. Tu sa samozrejme musíte pripraviť aj na poplatky za právnika a iné nepríjemnosti. Svoje peniaze navyše neuvidíte hneď, takže si pripravte aj poriadny kúsok trpezlivosti. Je preto dobré zvážiť, či sa vám takéto riešenie naozaj oplatí. Ak vám nebola uhradená napríklad faktúra vo výške sto eur, súdnou cestou by ste len prerobili. Preto sa skúšajte s dotyčným radšej rozumne dohodnúť. Toto riešenie samozrejme v niektorých prípadoch nepadne na úrodnú pôdu.