Ekologický spôsob živote sa dnes skloňuje všade. Veľa ľudí s však myslí, že je to možné iba vtedy, ak žijete v rodinnom dome, alebo máte aspoň záhradku. To je ale ten najväčší omyl! Eko môžete byť pokojne aj v paneláku.

balkony

ODPAD

Jedným z vážnych problémov je odpad. Jeho separovanie je síce dobrá vec, no zároveň i to najmenej čo môžeme v tejto oblasti urobiť. Ak neseparujete, určite s tým začnite. Nie je na tom naozaj nič ťažké. Ak už separujete, tak v tom pokračujte a snažte sa triediť naozaj každý kúsok odpadu.
Ešte dôležitejšie ako triedenie odpadu je zníženie jeho produkcie. Tu platí niekoľko jednouchých pravidiel:

  • Ak nakupujete ovocie a zeleninu, nepoužívajte igelitové vrecúška.
  • Ak môžete daný tovar kúpiť v skle, nekupujte ho v plaste.
  • Konzerva je lepšia ako plast
  • Sklo je lepšie ako konzerva
  • Papier je najlepší

S odpadom je úzko spojené ak kompostovanie. Preto. Nie je to naozaj žiadny problém. Do kompostu patrí takmer všetko, čo sa rozloží v prírode.
To znamená:nepokazené zvyšky jedla, šupky z ovocia a zeleniny, papier atď.

STRAVA

Je vám asi jasné, že najviac BIO potraviny sú tie, ktoré si dopestujete alebo dochováte sami. sliepky v paneláku asi neprichádzajú do úvahy. Zelenina však nie je až taký problém. Na balkóne dokážete dopestovať úrodu, ktoré bohato postačí pre jedného človeka.
Ak sa na niečo také necítite, je tu ešte jedna možnosť, a to potraviny priamo od farmárov. Hovoríme ako o zelenine a ovocí, tak o mäse, mlieku a vajciach.
Ak chcete žiť ekologicky, určite by ste nemali potravinami plytvať. Snažte sa vyhadzovať čo najmenej jedla. Nakupujte s rozumom a ak sa predsa len niečo zvýši, vhoďte to do kompostu.

konpost

DROBNOSTI

Celok tvoria drobnosti, čo platí aj v tomto prípade. Veci, ktoré môžeme označiť za ekologické, nemusíte robiť hneď vo veľkom. Niekde sa jednoducho začať musí. Tak začnite čo najskôr.