Skončili ste strednú alebo vysokú školu a začínate pracovať. Počas školy Vás živili rodičia, nemali ste vlastný príjem a tak ste zostávali v rodičovskom dome. Teraz sa však veci zmenili, máte vlastný príjem a začína Vám chýbať súkromie a vlastný priestor. Kedy je vhodná doba opustiť rodičovský dom a postaviť sa na vlastné nohy?
kluk v krabici
Dajte na svoje pocity
Príjem je určite dôležitý faktor pri rozhodovaní no uprednostnite svoje pocity. Ak už ste dospeli do bodu kedy túžite po vlastnom byte a súkromí a nebude Vám príliš ľúto za každodennou prítomnosťou rodičov je ten správny čas premýšľať o sťahovaní.

Hovorí sa, že vek je len číslo no v tomto prípade to úplne neplatí. Pokiaľ Vám už ťahá na tridsiatku, máte vlastný príjem a nie ste nijakým spôsobom hendikepovaný a odkázaný na starostlivosť rodičov, je na čase pouvažovať o opustení mama hotelu a postavení sa na vlastné nohy.
kachna a kachňata
Poraďte sa s niekým
Či už to bude partner, kamarát alebo rodina, určite s niekým prediskutujte svoj plán odsťahovať sa z rodičovského domu. Je dobré vypočuť si aj viac názorov a vytvoriť si určitú predstavu. Okrem toho je možné, že niekto Vám dokáže zohnať aj lacnejšie bývanie vďaka známostiam, ktoré Vy mať nemusíte. Bez dostatočných informácií o cenách nehnuteľností alebo o lokalite do ktorej sa chystáte môžete byť neskôr nemilo prekvapený. Preto najskôr zbierajte informácia a až potom konajte.

Život s partnerom
Ak máte dlhodobý vzťah a cítite, že potrebujete viac priestoru a miesta pre vývoj vzťahu, tým správny riešením je vlastné bývanie. Posuniete vzťah na iný level a pri osamostatnení nebudete na to sami. Váš partner Vám pomôže s výdavkami a bude sa Vám ľahšie začínať.

Naučte sa zodpovednosti sám za seba
Keď sa Vám zdá, že ste dostatočne zodpovedný a samostatný bývanie vo vlastnom Vám nebude robiť problém. Ak však máte aj nejaké rezervy zodpovednosti nemusíte sa obávať. Bývanie osamote Vás naučí všetko čo potrebujete aby ste sa o seba postarali bez pomoci rodičov.