1. Stav trávnika po zimnom spánku
Zima je pre trávnik dlhé a náročné obdobie. Preto je dôležité po zimnom období skontrolovať  a zistiť, v akom stave sa po zimnom spánku trávnik nachádza. Tí skúsenejší vedia trávnik skontrolovať samy, no nie je zlé poradiť sa i s odborníkom. Je totiž potreba identifikovať možné choroby, ako napríklad pleseň snežná, či hubové alebo vírusové choroby. Po preskúmaní problému je vhodné nasadiť správny postrek.
sekačka na trávu
2. Kosenie
Ďalším krokom je kosenie, keďže je trávnik po zime nerovnomerný.

3. Vertikulácia
Keď denné teploty stúpnu aspoň na 10° C a nočné teploty neklesnú pod bod mrazu, vtedy je vhodné urobiť vertikuláciu. Tá je vhodná najmä pre staršie trávniky, zabezpečí lepší prístup vody a vzduchu ku samotným koreňom.

4. Hnojenie
Hnojiť je vhodné, keď je pôda už aspoň trošku zohriata, aby rastliny dokázali dodané živiny prijať. Na prvé sezónne hnojenie je dôležité použiť hnojivo s vyšším obsahom dusíka. Kvalitné hnojivá dokážu trávniky zregenerovať veľmi rýchlo.

Ak si nie ste istý, či má pôda už vhodnú teplotu na hnojenie, je možné využiť alternatívne riešenie. A to hnojivo s riadením uvoľňovaním. Toto hnojivo pôsobí dlhodobo a živiny do pôdy uvoľňuje postupne na základe teploty. Najvhodnejšími hnojivami sú hnojivá s polymérovým obalom, tiež je dôležité, aby obsahovali horčík a železo. Tie veľmi dobre vplývajú na farbu. Počas sezóny však obmieňajte hnojivá, aby sa pôda netrpela prebytkom dusíka.
červené tulipány
5. Dosiatie poškodených miest
Posledným krokom pre krásny trávnik je dosiatie poškodených miest. I tých, kde ste odstránili mach. Povrch pôdy prekyprite a na prázdne miesta dosejte regeneračnú zmes s trávnikovým substrátom.

Trávnik sa krásne zregeneruje, naberie, potrebné živiny a až do jesene vám bude robiť radosť. Samozrejmosťou je pravidelné kosenie, hnojenie a tiež zavlažovanie.