Reštaurácie a podobné služby poskytujúce oddych, špičkovú stravu a nápoje každý z nás veľmi rád využije. Či chceme niekoho večer pozvať na rande, či na pracovnú schôdzku, alebo len tak nezáväzne pokecať so známymi. Alebo môžme mať aj iný, prostý dôvod. Chceme si vychutnať kvalitnú stravu a servis. Každému z nás padne vhod, ak nás po dlhom dni niekto obslúži a my si na hodinku oddýchneme a dosýta sa najeme.

jídlo

Podniky sú so toho vedomé a preto dbajú na kvalitnú prípravu stravu a na správanie, dokonca i výzor čašníkov. Tí sú si takisto vedomí svojej povinnosti a preto sa snaží obslúžiť nás s úsmevom na tvári, i keď možno nemal dobrý deň. Takéto služby by sme mali vedieť oceniť a vážiť si ich a nezneužívať ich! Možno sa začudujete, ale sú medzi nami i ľudia, ktorí si chodia liečiť svoje podráždené nervy na personál, ktorý ich v dobrej viere obsluhuje.

A ako vieme, čašník, ak je profesionál, musí zostať slušný a svoj vulgárny názor si nechať iba v svojej hlave. Ale ja verím, že hostí, ktorí zneužívajú toto svoje pol hodinové postavenie pri stole, v podobe pána a podriadeného je menšina. V takom prípade je najrozumnejším riešením slušne naznačiť, že dané komentáre urážajú a nie sú v podniku vítané. To isté platí i o napomenutí hosťa, ktorý to preženie z alkoholom a robí nepríjemnosti. V niektorých podnikoch sa za takéto hrubé správanie dokonca platí pokuta. Nehovoriac o trápnej situácii, kedy sa zavolá polícia.

restaurace

Ale zamereajme sa na povinnosť personálu k hosťovi. Je samozrejmosťou, že jedlo sa podáva čerstvé. Čašník by mal mať vhodný oblek zložený z košele a čiernych nohavíc. Niekedy sa vyžaduje i menšia zástera, no jedná sa skôr o čašníkovu voľbu. Povinnou výbavou správneho čašníka je i príručník, s ktorým prenáša jedlo. Príručník chráni pred možným dotykom prsta s jedlom, pri jeho prenose. Taksito napomáha pri prenášaní vrelej stravy a polievky. Obsluhujúci personál, pokiaľ ide o muža, by mal mať ideálne krátke vlasy, aby nepadali do jedla. Pri potrebe dlhých vlasov, musia byť zviazané do copu, z toho istého dôvodu.