Máte sladkú krv? Už ich viac nebudete priťahovať

Je mnoho spôsobov, ako im povedať, že ich vo svojej blízkosti nechcete. Najlepšie je, mať vo svojom okolí, alebo na tele niečo, čo im nevonia.
hřebíčky v pomeranči

Klinčeky, zapichnuté v citróne, alebopomaranči, alebo nasekaný cesnak, umiestnený na stole, môže dotieravé komáre odpudiť.
Rastliny, ako, citrónová tráva, muškát, mačacia tráva, rozmarín, mäta, alebo levanduľa, komárom tiež nevoňajú.
Používanie éterických olejov, vo vonných lampách a difuzéroch, môže takisto odplašiť rôzny hmyz.
Na komáre najviac účinkujú bazalkový, tymiánový, klinčekový a citrónová tráva.
Na kliešte je výborný mätový, levanduľový, rozmarínový a čajovníkový.
vonné oleje

Vyrobte si repelent doma
S éterickými olejmi:
Základom bude olivový, mandľový,  alebo iný, za studena lisovaný olej. Nakvapkajte doň pár kvapiek éterických olejov, napríklad klinček, mäta, citrónová tráva a eukalyptus, nádobku uzavrite a premiešajte. Olejom sa môžete natrieť, napríklad pred prechádzkou v lese, kde vás ochráni aj pred kliešťami, alebo večer, keď vychádzajú komáre.
komár na kůži

Ak chcete repelent v sprejovej forme, čiže éterické oleje zmiešané s vodou, použite napríklad aj trochu alkoholu, ktorý im pomôže, aby sa vo vode dobre rozmiešali.

Klinčekový:
Do fľaštičky s alkoholom dáte klinčeky, necháte to dva týždne odstáť, a používate. Odpudzuje komáre, aj kliešte.

Rozmarínový:
Vodu prevaríte, vložíte do nej lístky rozmarínu, vylúhujete, precedíte a pridáte ocot. Zmes môžete preliať do fľaštičky s rozprašovačom a podľa potreby aplikujete. Takisto je vhodná na komáre, aj kliešte.

Repelenty uchovávajte v chlade a tme.

Výhodou doma pripravených repelentov, z prírodných surovín je, že na rozdiel od kupovaných, ktoré navyše obsahujú škodlivé látky, pekne voňajú. 
Majú aj liečivé účinky pre celé telo. Vdychovaním éterických olejov a potieraním pokožky, sa dostávajú do celého nášho tela, krvného obehu a tým liečia.