Je mnoho spôsobov, ako im povedať, že ich vo svojej blízkosti nechcete. Najlepšie je, mať vo svojom okolí, alebo na tele niečo, čo im nevonia.
hřebíčky v pomeranči

Klinčeky, zapichnuté v citróne, alebopomaranči, alebo nasekaný cesnak, umiestnený na stole, môže dotieravé komáre odpudiť.
Rastliny, ako, citrónová tráva, muškát, mačacia tráva, rozmarín, mäta, alebo levanduľa, komárom tiež nevoňajú.
Používanie éterických olejov, vo vonných lampách a difuzéroch, môže takisto odplašiť rôzny hmyz.
Na komáre najviac účinkujú bazalkový, tymiánový, klinčekový a citrónová tráva.
Na kliešte je výborný mätový, levanduľový, rozmarínový a čajovníkový.
vonné oleje

Vyrobte si repelent doma
S éterickými olejmi:
Základom bude olivový, mandľový,  alebo iný, za studena lisovaný olej. Nakvapkajte doň pár kvapiek éterických olejov, napríklad klinček, mäta, citrónová tráva a eukalyptus, nádobku uzavrite a premiešajte. Olejom sa môžete natrieť, napríklad pred prechádzkou v lese, kde vás ochráni aj pred kliešťami, alebo večer, keď vychádzajú komáre.
komár na kůži

Ak chcete repelent v sprejovej forme, čiže éterické oleje zmiešané s vodou, použite napríklad aj trochu alkoholu, ktorý im pomôže, aby sa vo vode dobre rozmiešali.

Klinčekový:
Do fľaštičky s alkoholom dáte klinčeky, necháte to dva týždne odstáť, a používate. Odpudzuje komáre, aj kliešte.

Rozmarínový:
Vodu prevaríte, vložíte do nej lístky rozmarínu, vylúhujete, precedíte a pridáte ocot. Zmes môžete preliať do fľaštičky s rozprašovačom a podľa potreby aplikujete. Takisto je vhodná na komáre, aj kliešte.

Repelenty uchovávajte v chlade a tme.

Výhodou doma pripravených repelentov, z prírodných surovín je, že na rozdiel od kupovaných, ktoré navyše obsahujú škodlivé látky, pekne voňajú. 
Majú aj liečivé účinky pre celé telo. Vdychovaním éterických olejov a potieraním pokožky, sa dostávajú do celého nášho tela, krvného obehu a tým liečia.