Tekvice a cukety považujem za burinu. Preto ma veľmi prekvapilo, keď mi jedna moja známa povedala, že ich nevie dopestovať do úspešného konca. Pritom je to pani, ktorú som vždy považoval za skúsenú záhradníčku. Keď mi však povedala, akým spôsobom tieto plodiny pestuje, pochopil som, kde je problém.
 Cukety a tekvice na kope.jpg

Potrebujú živiny a vlhko

 
Cukety a tekvice patria medzi tie rastliny, ktoré potrebujú naozaj veľa živín a vlahy. Okrem týchto dvoch vecí, nepotrebujú naozaj nič. Majú síce radi slnko, no porastú aj v polotieni, dokonca i v úplnom tieni. Plody môžu byť trošku menšie, no hlavné je, že plody budú. Obe rastliny nemajú problém s akýmkoľvek typom pôdy a aj keď ide o teplomilné rastliny, bez problémov prežijú aj chladnejšie leto.
 

Ako im zabezpečiť všetko čo potrebujú

 
Ja pestujem cukety a tekvice tak, že ich vysádzam priamo na kompost. Teda, nie je to úplne kompost. Skôr také políčko, určené pre tieto dve plodiny. Po celý rok na toto miesto hádžem trávu, lístie, burinu aj konáre. Cuketám aj tekviciam sa darí parádne. Nemusím ich ani polievať, pretože vrstvy rastlinného odpadu na mieste zadržiavajú dostatok vlhkosti. Rastliny dokonca sadím dosť blízko seba. Aj napriek tomu, že ide o mohutné rastliny, ktoré potrebujú dosť miesta na korene, im to vôbec neprekáža. Ďalšou výhodou takéhoto vysádzania je i to, že nahromadený rastlinný odpad vytvára prirodzene teplo. Keďže ide o teplomilné rastliny, dostanú presne to, čo potrebujú.
 Kvet cukety.jpg

Čo robiť na jeseň

 
Keď príde jeseň a pomaličky pozbierate všetky plody, rastliny nechajte na mieste. Nevytrhávajte ich. Je to zbytočné. A sa obávate prenosu chorôb, tak vedzte, že zdravé rastliny, ktoré sa na mieste rozložia, žiadne choroby neprenesú. Tento spôsob je veľmi výhodný aj v tom, že ak na rastlinách ostanú aj nejaké tie plody, na druhý rok, sa vám cukety i tekvice, vysejú samé. Nie je to stopercentné, no mne to takto urobia asi každá druhá rok.