Či internet spôsobuje závislosť nie je tá správna úvaha. Správnejšie úvaha je skôr o tom, do akej miery sme my ako ľudia odolní voči závislosti ako takej. Pretože závislosť v nás môže vyvolať čokoľvek. Mnohí z nás sú závislí na práci, mnohí sú závislí na peniazoch, na úspechu, na uznaní druhých a tak ďalej. Prečo sa teda rozprávame o závislosti na internete?

kresba

Chce to veľa času

Problém, ktorý vzniká pri téme internet sa netočí ani tak o tom, či internet vyvoláva fyziologickú závislosť človeka, ako napríklad alkohol či drogy, ale ide o to, koľko času človek trávi za internetom. A ešte lepšie, aký čas človek trávi s internetom. Prečo aký? Pretože v dnešnej dobe potrebuje internet na prácu takmer každý. To však ešte neznamená, že človek závislý na internete. Moment, opravme svoje tvrdenie. Pretože závislí na internete sme všetci. Ale sme na ňom závislí tak, ako sme závislí na chlebe, či vode.

struktura

Chorobná závislosť na internete?

Ale závislosť, ktorú sme mysleli už na začiatku, nespočíva v našej naviazanosti a pracovných potrieb na internete.
Takže spôsobuje ten internet závislosť alebo nie? Nie! Internet ako taký závislosť nespôsobuje. Závislosť môže spôsobovať jedine jeho obsah. Napríklad závislosť na niektorých internetových počítačových hrách. Prípadne závislosť na rôznych stránkach s obsahom pornografie. Alebo poďme na to trošku ľahšie, závislosť na čítaní rôznych článkoch, či sledovaní rôznych videí, ktoré vo svojej podstate nemajú žiadny hodnotný obsah. Ide len prázdnu zábavu, alebo vyplnenie času.
Tak ako sme hovorili na začiatku. Internet nie je problém. Problém je, koľko času venujem tomuto médiu, akému obsahu sa na tomto médiu venujem.
Teda žiadne predsudky! Internet je pre život potrebný, je veľmi užitočný a veľmi pokrokový. Problém je vždy len a len na našej strane. Alebo ešte inak, sami sa rozhodujeme, čomu sa na internete budeme venovať a koľko času si necháme vziať.