K tomu, aby kanalizácia a všetky súvisiace potrubia mohli bez problémov odvádzať odpadovú vodu je potrebné, aby boli spriechodnené. Pokiaľ sa nevykonáva pravidelné čistenie kanalizácie, hromadia sa v nej nánosy nečistôt, ktoré môžu potrubie zablokovať. Ak bude potrubie blokované a voda cez neho nebude môcť prechádzať, vytvorený tlak môže spôsobiť prerazenie nahromadených nečistôt. Takéto prečistenie potrubia je potrebné vykonávať opakovanie niekoľkokrát do roka. Ak sa čistenie vykonáva pravidelne dokáže pomôcť nie len s odstraňovaním nahromadených usadenín, ale taktiež aj odhaliť možné chyby či ukryté problémy. Vďaka tomu je možné dopredu predísť závažným poškodeniam, ktoré by mohli vyústiť do katastrofického scenára. Čistenie kanalizácie je možné vykonávať dvomi modernými metódami, ktoré sa nazývajú krtkovanie. Obe metódy sú rovnako dobre účinné a efektívne, avšak odlišujú sa prístrojmi, ktoré sa v rámci čistiacich prác využívajú.

kanalizačná šachta

Prvá metóda, ktorou je možné kanalizáciu vyčistiť je elektromechanické čistenie, ku ktorému sa využíva špeciálne zariadenie, fungujúce na elektromotor. Súčasťou tohto zariadenia je pevná oceľová struna, ktorá sa po spustení rýchlo otáča a spôsobuje intenzívne vibrácie. Pôsobením otáčania a vibrácií zároveň sa dokážu usadené nečistoty v potrubí uvoľňovať a voda môže znovu bez prekážok odtekať. K elektromechanickému zariadeniu je možné prispôsobiť viacero druhov nadstavcov, ktorými sa dá dočiahnuť aj do niekoľko desiatok metrov vzdialených zákutí kanalizácie.

čistenie kanalizácie

Druhá metóda, ktorá sa využíva na čistiace kanalizačné práce, je čistenie pomocou vysokého tlaku. Intenzívny tlak sa vytvára prostredníctvom silného čerpadla, ktoré dokáže na základe pripojenej hadice a trysky pretlačiť silu tlaku cez vodu a uvoľniť tak všetky usadeniny. Pri tejto metóde tlakového čistenia nie je nevyhnutné ani vchádzať priamo do kanalizačnej šachty, pretože čerpadlo je pripevnené k autu, odkiaľ sa dá jednoducho natiahnuť a vložiť dovnútra do problematickej oblasti.